Shimoliy Koreya Rossiyaning yangi yo‘lovchi samolyotlariga qiziqish bildirmoqda. Bu haqida Duma vitse-spikeri Sergey Neverov xabar berib o‘tgan.
Uning aytishicha, ayni vaqtda Shimoliy Koreya aviakompaniyasi Pxenyan — Vladivostok yo‘nalishida reyslarni amalga oshirmoqda. Rossiya va Shimoliy Koreya tomoni ushbu reyslarning xavfsizligini oshirishni istaydi. Shu bois Rossiyada ishlab chiqarilgan zamonaviy samolyotlar Shimoliy Koreyaga yetkazib beriladi.
KXDRga tegishli Air Koryo kompaniyasi samolyotlari an’anaviy tarzda Rossiyadan sotib olinadi. Ayni vaqtda mamlakat ichida Il-18 va Tu-154 samolyotlari qo‘llanib kelinmoqda. Xalqaro reyslar esa Tu-204 samolyotlarida amalga oshiriladi.