Давлатнинг ички сиёсатига ҳар қандай аралашув асло мақбул эмас — ТИВ Захарованинг гапига жавоб қайтарди
![Давлатнинг ички сиёсатига ҳар қандай аралашув асло мақбул эмас — ТИВ Захарованинг гапига жавоб қайтарди](https://static.xabaruz.com/crop/3/1/720_460_95_3189425407.jpg)
Россия ташқи ишлар вазирлиги расмий вакили Мария Захарованинг Ўзбекистонда расмий доираларда давлат тили устувор бўлишини белгиловчи қонун лойиҳаси атрофидаги муҳокамаларга муносабат билдиргани юртимизда кескин норозиликка сабаб бўлган эди. Ушбу баёнотдан уч кун ўтган Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазирлиги расмий жавоб қайтарди.
«Оммавий ахборот воситаларида ва ижтимоий тармоқларда хорижий давлатлар баъзи расмий шахсларининг мамлакатимизда қонунчилик талабларига мувофиқ, жамоатчилик муҳокамасига киритилган давлат тили масаласи бўйича меъёрий-ҳуқуқий ҳужжат юзасидан билдирган фикрлари муносабати билан Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирлиги қуйидагиларни қайд этади.
Давлат тилини тартибга солувчи соҳага боғлиқ масалалар давлатнинг мутлақ ички сиёсатига дахлдор бўлиб, ҳар қандай аралашув асло мақбул эмас.
Мамлакатимиз ҳудудида яшовчи барча миллат ва элатлар тилига ҳурмат билан муносабатда бўлиш республика қонунчилигида ўз ифодасини топган.
Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 4-моддасига мувофиқ Ўзбекистон Республикаси ўз ҳудудида истиқомат қилувчи барча миллат ва элатларнинг тиллари, урф-одатлари ва анъаналари ҳурмат қилинишини таъминлайди, уларнинг ривожланиши учун шароит яратади.
Бундан ташқари, 1995 йилда қабул қилинган «Давлат тили тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикаси Қонунининг 9-моддасига биноан давлат ҳокимияти ва бошқарув органларида иш давлат тилида юритилади.
Шунингдек, қонун ўз она тилини ўрганиш ва ундан фойдаланиш, хусусан таълим олиш, давлат ташкилотларига мурожаат қилиш, ҳуқуқий ва бошқа маълумотлардан фойдаланиш ҳамда ишбилармонлик муомаласида ҳеч қандай тўсиқларсиз қўллаш имкониятини кафолатлайди.
Кўплаб мактаб ва олий таълим муассасалари, жумладан хорижий университетлар филиаллари, маданият марказларида ўқитиш, даврий нашрларни чоп этиш, теле ва радиодастурлар турли тилларда олиб борилаётгани буни яққол тасдиқлайди.
Шу муносабат билан Ўзбекистонда истиқомат қилувчи бошқа миллатлар ҳолати тўғрисида ташвишларга ҳеч қандай асос йўқ. Гап юқорида зикр қилинган 1995 йилда қабул қилинган қонун ижроси ҳақида кетмоқда.
Ташқи ишлар вазирлиги мамлакатимизда Давлат тили ҳақидаги қонун талабларига риоя этиш билан боғлиқ масалаларни муҳокама қилиш жараёнида холис бўлишга, олдиндан асоссиз хулоса чиқармасликка ва ҳурмат сақланишига умид қилади».