Равшанбек Алимов Ўзбекистоннинг Туркманистондаги элчиси этиб тайинланди
Бугун Ўзбекистоннинг янги тайинланган фавқулодда ва мухтор элчиси Равшанбек Алимов Туркманистон пойтахтига ташриф буюрди.
У 2020–2024 йилларда Олий Мажлис Сенатининг Халқаро муносабатлар, ташқи иқтисодий алоқалар, хорижий инвестициялар ва туризм масалалари қўмитаси раиси вазифасида ишлаган.
58 ёшли дипломат Н.Бауман номидаги Москва давлат техника университети, Ўзбекистон президенти ҳузуридаги Давлат бошқаруви академияси ва Жоржтаун университетини (АҚШ) тамомлаган.
Меҳнат фаолиятини 1990 йилда Ташқи иқтисодий алоқалар вазирлиги тизимида (ҳозирги Инвестиция, саноат ва савдо вазирлиги) бошлаган. Кейин Ўзбекистон президенти девони, бош вазир котибиятида, Макроиқтисодиёт ва статистика вазирлигида бошқарма бошлиғи лавозимларида ишлаган. 2002–2008 йилларда Ўзбекистоннинг Украинадаги элчиси ва ўриндошлик асосида Молдовада элчи, шунингдек, Франциядаги ва ўриндошлик асосида Португалияда элчи бўлиб ишлаган.
Равшанбек Алимов 2008 йилдан буён ТИВ тизимида. Ўтган йиллар давомида Москвадаги элчихонада маслаҳатчи, марказий аппаратда бўлим бошлиғи ва бошқарма бошлиғи лавозимларида фаолият кўрсатган.
2020 йилда сенатор этиб сайланган. Олий Мажлис Сенатининг Халқаро муносабатлар, ташқи иқтисодий алоқалар, хорижий инвестициялар ва туризм масалалари қўмитаси раиси Равшанбек Алимов 2016–2024 йилларда Ўзбекистоннинг Ашхободдаги элчиси бўлиб ишлаган Акмал Қўчқоров ўрнига тайинланди.