Беларусда мамлакат президенти сайловларида овоз бериш учун 5,7 мингдан зиёд сайлов участклари очилди. Бу ҳақда 9 август, якшанба куни Беларусь Марказий сайлов комиссияси хабар берди.
«Давлат раҳбарини сайлашда 5767 та овоз бериш участкаси ташкил этилди, уларнинг ҳаммаси сайловчиларни қабул қилишга тайёр», — деб ёзади «ТАСС».
Марказий сайлов комиссияси бешта номзодни рўйхатга олган — Андрей Дмитриев, Анна Канопацкая, Александр Лукашенко, Светлана Тихановская, Сергей Черечень. Иккита номзод — Виктор Бабарико ва Валерий Цепкалони рўйхатга олиш рад этилди.
Амалдаги президент Александр Лукашенко 1994 йилдан бери мамлакатни бошқариб келмоқда. Агар у ғалаба қозонадиган бўлса, бу унинг олтинчи муддатга сайланиши бўлади.