Toshkentda so‘nggi uch asrdagi eng maksimal havo harorati kuzatildi — «O‘zgidromet»
2-iyun kuni 3-7-iyun kunlari O‘zbekiston hududiga Eron hududlaridan issiq havo massalari kirib kelishi, havo haroratining keskin ko‘tarilib ketishi xabar berilgandi.
O‘rtacha sutkalik havo haroratining shu kunlar uchun xos bo‘lgani iqlimiy me’yor qiymatlaridan 7-10 daraja yuqorilagan.
Toshkent shahrida 2021-yil 3-7-iyun kunlari shu kun uchun rekord issiq havo haroratlari qayd etildi. Kuzatilgan maksimal havo harorati deyarli o‘tgan asr boshlari va 19 asr oxirlarida ushbu kunlarda qayd etilgan maksimumlarni yangiladi. Toshkent shahrida kuzatuvlar tarixida qayd etilgan eng yuqori havo harorati +44,6 darajaga yetgan bo‘lib, bu ko‘rsatkich 1997-yil 18-iyulda kuzatilgan.