Deportatsiyaga fuqarolar milliy reyestrida bu odamlarning nomlari yo‘qligi sabab sifatida keltirilmoqda. «Qora ro‘yxat»ga tushgan insonlar asosan mamlakat shimoli-sharqidagi Assam shtatida yashashadi, agarda deportatsiya amalga oshsa, ular Bangladeshga jo‘natiladi.
Ma’lumot uchun: Hindiston fuqarolar milliy reyestriga tegishli hududda Bangladesh mustaqil bo‘lgan 1971-yilning 24-martiga qadar yashaganini isbotlovchi dalillarga ega kishilar va kiritiladi.
Hozir Assam shtatining aholisi soni — 35 million kishi. Aholining taxminan 1/5 qismini bengallar tashkil etadi. Mintaqa hukumati noqonuniy migrantlarni aniqlash uchun aholini ro‘yxatdan o‘tkazgandi. Ana shu jarayonda kerakli hujjatlarga ega bo‘lmagan 2 million kishi aniqlangan.