Ekzit-poll: Bolgariyadagi saylovlarda amaldagi prezident g‘alaba qozonmoqda
Market Links so‘rov agentligi tomonidan o‘tkazilgan so‘rov natijalariga ko‘ra, Bolgariyaning amaldagi prezidenti saylovlarda Rumen Radev 50,05 foiz ovoz oldi va birinchi turda g‘alaba qozondi. Bu haqda BTV telekanali orqali ma’lum qilindi.
Shu bilan birga, Market Links tomonidan berilgan ma’lumotlarga ko‘ra, saylov uchastkalari yopilishidan biroz oldin Radev 50 foiz ovoz to‘play olmagan.
Agar ovozlarni sanab chiqish tugagandan so‘ng Radevni qo‘llab-quvvatlovchilar 50 foizdan past bo‘lsa, prezidentlik saylovlarining ikkinchi bosqichi 21 noyabr kuni bo‘lib o‘tadi.
Bunda amaldagi davlat rahbariga Atanas Gerjikov raqib bo‘ladi, u, dastlabki natijalarga ko‘ra, ikkinchi o‘rinni egallab turibdi.
14-noyabr kuni Bolgariyada prezidentlik saylovi bilan bir qatorda bu yilgi uchinchi parlament saylovi ham bo‘lib o‘tgan.