Президент Ўзбекистон халқига табрик йўллади
Президент Шавкат Мирзиёев Ўзбекистон халқига Халқлар дўстлиги куни муносабати билан байрам табригини йўллади.
«Қадрли ватандошлар!
Сиз, азизларни, бутун Ўзбекистон халқини 30 июль – Халқлар дўстлиги куни билан чин қалбимдан самимий табриклаб, барчангизга ўзимнинг юксак ҳурматим ва эзгу тилакларимни изҳор этаман.
Кўпмиллатли халқимиз – бизнинг энг катта бойлигимиз, юртимиздаги миллатлар ва конфессиялараро ҳамжиҳатлик – барча ютуқ ва марраларимизнинг мустаҳкам асосидир.
Азал-азалдан ўзининг дўстлик, биродарлик ва бағрикенглик анъаналари билан шуҳрат қозонган қадимий ва бетакрор Ўзбекистон заминида ҳозирги вақтда 130 дан ортиқ миллат ва элат вакиллари ўзаро тинч ва аҳил яшаб, юртимиз равнақига муносиб ҳисса қўшмоқда, 16 та конфессияга мансуб диний ташкилотлар, 38 та дўстлик жамияти ва 153 та миллий маданий марказ эркин фаолият кўрсатмоқда.
Мамлакатимиздаги давлат таълим муассасаларида ўқув-тарбия жараёнлари 7 тилда олиб борилмоқда, қардош тилли мактабларда таҳсил олаётган фарзандларимиз давлат ҳисобидан дарслик ва бадиий адабиётлар билан таъминланмоқда.
Барча ҳудудларимиздаги “Дўстлик уйлари” турли миллатга мансуб фуқаролар ўртасида дўстлик ва ҳамжиҳатликни мустаҳкамлашда муҳим ўрин тутмоқда.
Хорижий давлатларда истиқомат қилаётган ватандошларимиз билан алоқаларни кучайтиришга қаратилган кенг кўламли ишларимиз ҳам Ўзбекистоннинг дўстлик ва инсонпарварлик диёри сифатидаги нуфузини оширишга хизмат қилмоқда.
Бугун – ушбу қувончли айёмда “Халқлар дўстлиги” фестивали доирасида ўтказилаётган турли маданий-маърифий ва илмий-амалий тадбирлар ҳаётимиз қоидасига айланган “Ўзбекистон – умумий уйимиз” деган ғоят муҳим тамойилни янада кенг қарор топтиришда беқиёс аҳамиятга эга эканини албатта барчамиз яхши тушунамиз.
Эзгу анъанамизга мувофиқ, миллатлараро дўстлик ва тотувликни мустаҳкамлаш, жамиятимизда ҳукм сураётган ўзаро ҳамжиҳатлик ва меҳр-оқибат муҳитини асраш, миллий маданий марказлар фаолиятини ривожлантириш борасидаги катта хизматлари учун турли миллат ва элат вакиллари бўлган ватандошларимиз бу йил ҳам давлатимизнинг орден ва медаллари билан тақдирланди. Бугунги имкониятдан фойдаланиб, уларнинг барчасини чин қалбимдан табриклайман.
Муҳтарам дўстлар!
Биз миллатлар ва конфессиялар ўртасида тотувликни, миллати, тили, дини ва ижтимоий келиб чиқишидан қатъи назар, ҳар бир Ўзбекистон фуқаросининг виждон эркинлигини таъминлашга қаратилган сиёсатимизни бундан буён ҳам изчил давом эттирамиз.
Умумхалқ референдумида қабул қилинган Асосий Қонунимизда мустаҳкамлаб қўйилган қоида ва меъёрлар асосида нодавлат ташкилотларнинг ролини ошириш, уларнинг ҳуқуқларини кафолатлаш орқали фуқаролик жамияти институтларини ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратамиз.
Шу ўринда таъкидлаш лозимки, сўнгги олти ярим йилда Ўзбекистоннинг ички ва ташқи сиёсатида катта ижобий ўзгаришлар амалга оширилмоқда. Буни жаҳон ҳамжамияти вакиллари, халқаро экспертлар, турли давлатларнинг сиёсий арбоблари ҳақли равишда эътироф этмоқда.
Марказий Осиё минтақасидаги қўшни мамлакатлар билан дўстона алоқалар қайта тикланиб, азалий қардошлик ва биродарлик анъаналари янги босқичда давом эттирилаётгани халқларимизнинг эзгу орзу-умидлари рўёбга чиқаётганидан далолатдир.
Қадрли юртдошлар!
Ушбу гўзал байрам чинакам дўстлик ва бағрикенглик юрти бўлган жонажон Ўзбекистонимизни дунёга янада кенг тараннум этишга хизмат қилади, деб ишонаман.
Фурсатдан фойдаланиб, сизларни, бутун халқимизни яна бир бор Халқлар дўстлиги куни билан самимий табриклайман.
Барчангизга сиҳат-саломатлик, бахт ва омад, оилаларингизга тинчлик-хотиржамлик, файзу барака тилайман.
Муқаддас Ватанимиз – Ўзбекистонимиз гуллаб-яшнасин, доимо тинч ва барқарор бўлсин!», дейилади табрикда.