Maymun chechagining nomi o‘zgartiriladi
Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti maymun chechagi (monkey pox) virusining nomini o‘zgartirish ustida ishlamoqda. Bu haqda tashkilot rahbari Tedros Adhanom Gebreyesus bugun, 15-iyun kuni matbuot anjumanida ma’lum qildi.
Buning uchun jahon ekspertlari jalb qilingan.
«Yangi nomni imkon qadar tezroq e’lon qilamiz. Maymun chechagi global miqyosda tarqalayotgani g‘ayriodatiy va tashvishlidir», — dedi Gebreyesus.
Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti maymun chechagi tarqalishining jahon hamjamiyatiga ta’sirini baholash uchun 23-iyunda favqulodda qo‘mitani yig‘ishi haqida xabar bergandik.
JSST ma’lumotlariga ko‘ra, 2022-yilda maymun chechagi bo‘yicha 39 mamlakatda 1600 ta tasdiqlangan, 1500 ta shubhali holat aniqlangan, 72 ta o‘lim holati qayd etilgan.