Shifokor smartfon yonida uxlashning zarari haqida gapirdi
Rossiyalik shifokor-somnolog Maksim Novikovning so‘zlariga ko‘ra, uxlashdan bir-ikki soat oldin organizmni tayyorlash va asab tizimini qo‘zg‘atmaslik kerak. Uning aytishicha, bu paytda gadjetlardan foydalanish va elektron pochtani tekshirish shart emas.
«Yangiliklarni va har qanday stressli vaziyatlarni tomosha qilishni keyingi kunga qoldirgan ma’qul. Gadjetlarni yonda olib yotmaslik kerak. Barcha begona narsalar — televizorni tomosha qilish, hatto, ko‘rish uchun o‘qish ham yotoqdan tashqarida bo‘lishi kerak. To‘shakdan faqat uxlash uchun foydalanish kerak», — deya ta’kidladi Novikov.
Hatto, kechasi uyg‘onganda ham, ertalabgacha qancha vaqt qolganini tekshirish uchun telefonni qo‘lga olmaslik yoki soatga qaramaslik kerak, deb hisoblaydi shifokor. Bu ham asab tizimini qo‘zg‘atadi, ekrandagi yorqin nur esa melatoninni yo‘q qiladi.