Niderlandiyada 127 metr uzunlikdagi uch machtali kema qurilmoqda. Ushbu orzu multimilliarderga 500 million dollarga tushadi. Bezosda o‘zining yelkanli yaxtasini qo‘lga kiritish fikri do‘sti, Fox televizion tarmog‘i asoschilaridan biri Barri Diller bilan shu kabi kemada dam olayotganda paydo bo‘lgan.
Agentlikning xabar berishicha, kema bilan birgalikda vertolyotlarni qabul qilish imkoniyatiga ega bo‘lgan yordamchi yaxta ham quriladi.
Shu bilan birga, Bezos qurilishga koronavirus pandemiyasidan taxminan ikki yil oldin buyurtma berganligi aniqlandi. Lokdaun paytida milliarderlarning qimmatbaho yaxtalarga bo‘lgan talabi oshdi. Natijada hozirgi kunda yelkanli kema qurish uchun buyurtma berish deyarli imkonsiz bo‘lib qoldi.
Bunday ajiotajga elita yaxtalari uzoq vaqt yonilg‘isiz suzib yurishlari mumkinligi va ularning egalari hech kim bilan aloqa qilmasdan kruizdan bahramand olish imkoniyatiga ega bo‘lishi sabab bo‘lgan.