Besh kun ichida bir million kishi koronavirusni yuqtirib oldi
Jons Xopkins universiteti loyihasi ma’lumotlariga ko‘ra ham kasallikka chalinganlar soni 19 milliondan oshgan, faqat 19 025 580 kishini tashkil etmoqda. Birinchi o‘rinda AQSh (4 882 433), ikkinchi o‘rinni Braziliya (2 912 212) egallagan, uning ortidan Hindiston (1 964 536) bormoqda. Eng ko‘p koronavirusga chalinish bo‘yicha Rossiya (870 187) va JAR (538 184) ham beshtalikka kirgan.
Kasallikka chalinganlar soni bir hafta o‘tar-o‘tmas bir million kishiga ko‘paygan. 2-avgust kuni dunyoda koronavirusni yuqtirganlar soni 18 milliondan oshgani aytilgandi.
8-iyun kuni JSST rahbari Tedros Adanom Gebreisus koronavirus bilan bog‘liq vaziyat global miqyosda yomonlashganini, Yevropada esa vaziyat yaxshilanganini tasdiqlagandi. 29-iyun kuni tashkilot dunyoda SARS-CoV-2 pandemiyasi tezlashganini ma’lum qilgandi.