Sog‘liqni saqlash vazirligi «Farhod» bozorida ro‘y bergan voqeaga izoh berdi
Shu kunlarda ijtimoiy tarmoqlarda «Farhod» dehqon bozori hududida keksa yoshli bir ayolning tobi qochgani va chaqirilgan «tez yordam» kechikib kelgani tufayli bemor shifoxonada vafot etgani haqida xabarlar paydo bo‘ldi. Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan ushbu holat o‘rganildi.
Biroq, soat 10:59 da «Farhod» bozoridan yana telefon bo‘lib «tez yordam» kutishayotganini ma’lum qilishadi. Shunda bozor hududida ikkita bemor borligi ma’lum bo‘ladi va zudlik bilan boshqa «tez yordam» brigadasi jo‘natiladi. Ammo, «tez yordam» borgunicha bemor yo‘lovchi mashinada shifoxonaga olib ketilgan ekan.
— Bozorlar, chorrahalar, jamoat joylarida biror baxtsiz hodisa ro‘y bersa yoki kimningdir tobi qochib qolsa, odatda voqeaga guvoh bo‘lgan yo‘lovchilar «tez yordam» chaqiradi. Bunday murojaatlarda ko‘pincha tez tibbiy yordamga muhtoj bemorlar bozorning yoki chorrahaning qaysi burchagida ekanligi aniq ko‘rsatilmaydi. Aksariyat hollarda telefon qilgan odam ham voqea joyidan ketib qoladi, — deydi Toshkent shahar tez tibbiy yordam stansiyasi bosh shifokori Davron Sultonov. — Natijada «tez yordam» mashinasi bemorni topolmay ovora-yu sarson bo‘ladi, bemor topilguncha ancha vaqt yo‘qotiladi. Ko‘pchilik hollarda bunday chaqiriqlarda bemorlarni topish imkoniyati bo‘lmaydi.
Ta’kidlanishicha, bugungi kunda Toshkent shahar tez tibbiy yordam stansiyasida 179 ta tez tibbiy yordam brigadasi aholiga xizmat ko‘rsatayapti. Tizimda 705 nafar shifokor va 1150 nafar o‘rta tibbiy xodimlari hamda dispetcherlar faoliyat yurityapti. Ushbu tez tibbiy yordam brigadalariga kuniga o‘rtacha 3000ga yaqin (kuz-qish mavsumlarida chaqiriqlar 4000 dan ham oshadi) chaqiriq tushadi. Ularga o‘z vaqtida borib tibbiy yordam ko‘rsatilyapti.
Toshkent shahar tez tibbiy yordam stansiya tarkibidagi Call-markazda ikki nafar shifokor 36 nafar o‘rta tibbiy xodim – dispetcherlar aholidan tushgan qo‘ng‘iroqlarni qabul qilyapti. Ushbu tibbiyot xodimlari qo‘ng‘iroqni qabul qilish barobarida bemorning yaqinlariga birinchi yordam ko‘rsatish yo‘llarini ham uqtiradi. Zero, bemorga shoshilinch vaziyatda toki shifokor yetib kelgunicha aniq va to‘g‘ri ko‘rsatilgan birinchi yordamning inson hayotini asrashda o‘rni nihoyatda muhim.