Ўзбекистон ва Россия электр энергияси соҳасида ҳамкорлик қилади
«Ўзбекэнерго» АЖда Россия Федерацияси энергетика вазирлиги департаменти бошлиғи Алексей Кирьяков ҳамда «Интер РАОEЭС» компанияси вакили Сергей Переведенцев билан «Ўзбекэнерго» раҳбарияти ўртасида учрашув бўлиб ўтди. Бу ҳақда «Ўзбекэнерго» АЖ матбуот хизмати хабар берди.
![](https://static.xabar.uz/uploads/3/720__Zd9Iop6b_iWN62vQFoTTyR47iWtplOq2.jpg)
Учрашувда томонлар ўзаро ҳамкорлик алоқаларини янада ривожлантириш, иссиқлик электр станцияларини модернизация қилиш, янги электр энергия ишлаб чиқариш қувватларини ҳамкорликда қуриш масалаларини муҳокама қилишди. Хусусан, «Тошкент ИЭС», «Навоий ИЭС», «Тахиатош ИЭС» ва «Ангрен ИЭС»да жами 18 та энергоблокларни модернизация ва реконструкция қилиш ҳамда «Ўзбекэнерго»нинг «Ангрен ИЭС» ва «Янги Ангрен ИЭС»га ишончли ва инновацион бошқарувга ўтиш учун ўзаро ҳамкорлик алоқаларини амалга ошириш борасидаги масалалар таҳлил этилди.
Ўз навбатида, Россия Федерацияси энергетика вазирлиги департаменти бошлиғи Алексей Кирьяков самимий қабул учун миннатдорчилик билдириб, бу борада Россия энергетика вазирлиги «Ўзбекэнерго» АЖ билан ўзаро ҳамкорлик учун барча имкониятларни ишга солишга тайёр эканлигини билдирди.