Таиланд қироли генералга уйланишини эълон қилди
66 ёшли қирол тож кийиш маросимидан бир неча кун олдин ўз қарорини маълум қилган. Унинг тахтга ўтириш маросими 4-6 май кунлари ўтиши режалаштирилган. Ўша куни қирол юрадиган кўча бўйига 150 минг фуқаро чиқиши кутилмоқда.
40 ёшли Сутхида қиролнинг шахсий тансоқчилари бошлиғи ҳисобланади. У илгари Thai Airways авиакомпаниясида стюардесса бўлиб ишлаган. Кейинчалик эса валиаҳд шаҳзода Вачиралонгкорннинг оиласини қўриқлаш хизмати бошлиғи вазифасини ўтай бошлади. Рама X унга Тануинг (хоним) унвонини ҳам тақдим этган.
Аввалроқ қирол саройи мулозимлари Сутхида ва Рама X ўртасидаги муносабатларга доир барча хабарларни инкор этиб келаётган эди. Қирол аввал уч марта уйланган, унинг етти нафар фарзанди бор.
Маха Вачиралонгкорн 2016 йилнинг 1 декабрида Рама X номи остида Таиланд тахтига ўтириши расман маълум қилинган эди. У мамлакатни 70 йил бошқарган отаси Пхумипон Адулядетанинг (Рама IX) ўрнини эгаллади.