Rossiyalik sportchi O‘zbekiston terma jamoasiga o‘tadi
![Rossiyalik sportchi O‘zbekiston terma jamoasiga o‘tadi](https://static.xabaruz.com/crop/2/5/720_460_95_2502219066.jpg)
Eshkak eshish bo‘yicha yakkalik bahslarida Olimpiya o‘yinlari vitse-chempioni rossiyalik Anna Prakaten sport fuqaroligini o‘zgartiradi. Bu haqda TASSga Rossiya eshkak eshish federatsiyasi prezidenti Aleksey Svirin ma’lum qildi.
Svirinning aytishicha, Prakaten O‘zbekiston terma jamoasiga o‘tadi. «Albatta, uning jamoamizdan ketishi jiddiy yo‘qotish, ammo har bir sportchi o‘z taqdirini tanlashda erkindir. Bizning eng yaxshi sportchilarimiz qiyin kunlarni boshdan kechirmoqda, diskvalifikatsiya sharoitida motivatsiya topish juda qiyin», dedi u.
Uning ta’kidlashicha, diskvalifikatsiya tufayli sportchi avvaliga faoliyatini yakunlash haqida o‘ylagan, biroq keyin sharafini himoya qiladigan bayroqni o‘zgartirib, faoliyatini davom ettirishga qaror qilgan.
Prakatenda Olimpiya o‘yinlari kumushidan tashqari Yevropa chempionati oltin medali ham bor. 2016 yilgacha u Belarus jamoasida harakat qilgan.