Foto: «Steelguru.com»
Koidzumi Yaponiyaga AESdan foydalanishdan bosh tortish hamda 2011-yili Fukusimadagi halokatga o‘xshash baxtsiz hodisalarning oldini olish maqsadida yadro reaktorlarini to‘xtatish taklifini kiritdi.
«Atom elektrostansiyalarini shunchaki to‘xtatib qo‘ymasdan, demontaj qilishni o‘rganishni xohlardim», — deydi u.
«REGNUM»ning xabar berishicha, 10-sentyabr kuni Yaponiya atrof-muhit vaziri «Japan’s Tokyo Electric Power» kompaniyasi Fukusima radioaktiv suvini Tinch okeaniga oqizishi, negaki uni saqlashga joyi yo‘qligini aytgandi. Ta’kidlanishicha, bu vaqtga kelib kompaniya bir million tonna iflos suv to‘plagan.