Qatarda O‘zbekistonlik talabalar ishtirokida Seeds for the Future ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi
O‘zbekiston Respublikasi Raqamli texnologiyalar vazirligi ko‘magida 15 nafar talaba, nazorat organi va O‘zbekiston oliy o‘quv yurtlari vakillari Seeds for the Future 2023 ta’lim dasturida ishtirok etmoqda. Ijtimoiy korporativ mas’uliyat doirasida o‘tkazilayotgan flagman loyihasida bu yil Yaqin Sharq va Markaziy Osiyodan 175 nafar talaba birlashdi. Shuningdek, Doha shahridagi Seeds for the Future doirasida ilg‘or AKT texnologiyalarini keng joriy etish orqali yoshlarni ijtimoiy muammolarni hal qilishga jalb etishga qaratilgan Tech4Good eng yaxshi loyihasi bo‘yicha mintaqaviy tanlov bo‘lib o‘tadi.
2023 yil 3 sentyabr Qatar poytaxti Doha shahrida Yaqin Sharq va Markaziy Osiyo mamlakatlari universitetlari talabalari uchun Seeds for the Future nufuzli ta’lim dasturining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Qatar milliy anjumanlar markazida Seeds for the Future ning birinchi bosqichi boshlandi. Loyihada Raqamli texnologiyalar vazirligi ko‘magida O‘zbekistonning yettita oliy ta’lim muassasasi talabalari ham ishtirok etmoqda.
Yaqin Sharq va Markaziy Osiyoning yetakchi universitetlaridan 175 nafar talabani Qatarda ilk bor birlashtirgan mintaqaviy tadbir mahalliy iste’dodlarni rivojlantirish, bilim almashish, AKT sohasi haqida xabardorlikni oshirish va yosh iste’dodlarning raqamli hamjamiyatini rivojlantirishdan iborat. Loyiha ishtirokchilari Qatar, Saudiya Arabistoni, Quvayt, BAA, Bahrayn, Qozog‘iston, Pokiston, Ummon, Iordaniya, Livan, Iroq, Ozarbayjon, Mo‘g‘uliston va Qirg‘iziston kabi 15 davlatdan kelgan talabalardan iborat edi. Loyihada O‘zbekistonlik 15 nafar talaba bilan bir qatorda Toshkent shahridagi Inha universiteti bitiruvchisi, 2022 yilgi loyiha ishtirokchisi, bu yil Global Ambassador sifatida loyihani taqdim etuvchi Nodira Tillayeva ham ishtirok etmoqda. Dastur ishtirokchilari Toshkent axborot texnologiyalari universiteti, Toshkent shahridagi Inha universiteti, Toshkent shahridagi Amiti universiteti, Toshkent xalqaro ta’lim universiteti, Toshkent shahridagi Kimyo xalqaro universiteti, Toshkent shahridagi Turin politexnika universitetining yuqori kurs talabalaridir. Loyihaning butun davri mobaynida 50 nafar talaba Xitoyda dasturni tamomlagan bo‘lib, 82 nafar talaba pandemiya tufayli loyihaning onlayn va gibrid versiyalarida ishtirok etdi.
Ochilish marosimida O‘zbekiston raqamli texnologiyalar vaziri o‘rinbosari Rustam Karimjonov ishtirok etdi va IT-ta’limning mamlakat kelajagini shakllantirishdagi muhim rolini ta’kidlab o‘tdi. U o‘z nutqi davomida so‘nggi yillarda jahon IT-sanoatida IT-xizmatlari eksporti sezilarli darajada oshganini ham ta’kidladi. O‘zbekiston ham bu borada o‘z sanoat istiqbollarini mustahkamlashga kirishdi. Shunday qilib, Raqamli texnologiyalar vazirligi axborot texnologiyalari va xizmatlarini rivojlantirish bo‘yicha faol chora-tadbirlar ko‘rmoqda, ularning hajmi 2030 yilga borib 5 milliard AQSh dollariga yetishi rejalashtirilgan. Yoshlarni yuqori maoshli ish o‘rinlari bilan ta’minlash va IT-xizmatlarini eksport qilish orqali iqtisodiy o‘sishni rag‘batlantirish maqsadida vazirlik «umrbod ta’lim» tamoyili asosida iqtidorli yoshlarning bilim va ko‘nikmalarini oshirish hamda barqaror IT-ta’lim ekotizimini yaratishga intiladi.
«IT iqtisodiy o‘sish, ish o‘rinlarini yaratish va raqamli tafovutni ko‘paytirishni ta’minlamoqda. O‘zbekiston kelajagiga sarmoya kiritish bo‘yicha majburiyatimiz o‘qituvchilar malakasini oshirish, IT-infratuzilmasini kengaytirish va maxsus ishlab chiqilgan iqtidor dasturlarini ishlab chiqishni o‘z ichiga olgan keng qamrovli sa’y-harakatlarni talab qiladi. Huawei kabi hamkorlarimiz ko‘magida biz o‘z oldimizga qo‘ygan ulkan maqsadlarga erishish va yoshlarimizning istiqbolli kelajagini ta’minlashga ishonchimiz komil», — deya qo‘shimcha qildi Rustam Karimjonov.
Huawei kompaniyasining Yaqin Sharq va Markaziy Osiyodagi vitse-prezidenti Van Shunli shunday dedi: «Huawei Yaqin Sharq va Markaziy Osiyoda, jumladan, O‘zbekistonda ochiq, umumiy AKT iste’dodlar ekotizimini rivojlantirish tarafdori. «Seeds for the Future» bizning asosiy global korporativ ijtimoiy mas’uliyat dasturimiz bo‘lib, iste’dodlarni o‘z mamlakatlari kelajagini shakllantirishga ilhomlantiradi. Biz dasturimizni qo‘llab-quvvatlaganliklari uchun minnatdormiz va 2023 yil ishtirokchilariga eng yaxshi tilaklarimizni bildiramiz. Intizorlik bilan ajoyib tadbirni kutmoqdamiz».
Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov Qatar safariga otlanayotgan talabalar bilan uchrashib, ularni O‘zbekiston yoshlari uchun to‘qqizinchi bor o‘tkazilayotgan loyiha tanlovidan muvaffaqiyatli o‘tgani bilan tabrikladi.
Seeds for the Future — kompaniyaning butun dunyo bo‘ylab AKT iste’dodlarini rivojlantirishga qaratilgan korporativ ijtimoiy mas’uliyat bo‘yicha ta’lim dasturidir. Innovatsiyalar va texnologik yutuqlarga tobora ortib borayotgan e’tibor bilan, bu yerda yosh onglar fikr almashishi, butun dunyodagi tengdoshlari bilan bog‘lanishi va ularning kelajagini shakllantiradigan va raqamli hamjamiyatdagi ishtirokini osonlashtiradigan AKT sektori haqida qimmatli ma’lumotlarga ega bo‘lishi mumkin. 2008 yilda ishga tushirilgandan beri 139 mamlakatdan 15 000 dan ortiq talabalar Seeds for the Future ga a’zo bo‘lishdi. O‘tgan yillarda 450 dan ortiq davlat sektori vakillari loyiha ishtirokchilarini qo‘llab-quvvatlagan.
Dastur davomida ishtirokchilar ilg‘or AKT texnologiyalari, ilmiy va texnologik yetakchilik, global mavzular bo‘yicha munozaralar kabi mavzularda intensiv treninglar va seminarlarda ishtirok etadilar. Trening va o‘zaro almashuv orqali ishtirokchilar 5G, sun’iy intellekt va bulutli texnologiyalar haqida ko‘proq tushunchaga ega bo‘ladilar, kelajakda yuksalish uchun ko‘proq imkoniyatlarga ega bo‘ladilar va mehnat bozorida raqobatbardoshlikni oshiradilar. Bu yil Seeds for the Future Tech4Good tanlovini uchinchi marotaba ham o‘tkazadi, bu tanlov raqamli texnologiyalar va yechimlarini o‘zlashtirish orqali o‘z jamiyatlarida ijobiy o‘zgarishlarni amalga oshirishga yoshlarni jalb qilishga qaratilgan.
Ishtirokchilar o‘zlarining Tech4Good guruh loyihalarini hakamlarga taqdim etadilar va 2023 yil 10-16 sentyabr kunlari BAAning Dubay shahrida bo‘lib o‘tadigan Tech4Good dasturining ikkinchi bosqichiga o‘tish uchun 40 nafar talabadan iborat sakkizta ajoyib jamoa tanlab olinadi. Keyin g‘oliblar butun dunyo bo‘ylab boshqa jamoalar qatorida Xitoyda bo‘lib o‘tadigan yakuniy global musobaqada qatnashish huquqiga ega bo‘ladilar. Talabalar birgalikda barqaror rivojlanish uchun AKT ning ulkan salohiyatini o‘rganadilar. Tech4Good global musobaqa g‘oliblari Xitoyda bo‘lib o‘tadigan Tech4Good startap-sprintga taklif qilinadilar, u yerda ular Shenchjen, Pekin va boshqa shaharlarga tashrif buyurib, haqiqiy tadbirkorlik muhiti bilan tanishadilar va 100 000 dollarlik startapni qo‘llab-quvvatlash fondi uchun kurashadilar.