Otabekov: «Karantinga rioya etmaslik oqibati yaxshi bo‘lmaydi»
– Mamlakatimizda ayni daqiqalarga kelib, koronavirus infeksiyasiga chalingan fuqarolar soni 3078 nafarga yetdi. 2492 nafar, ya’ni 81 foiz bemor to‘liq sog‘aygan. Sog‘liqni saqlash vazirligi taqdim etgan ma’lumotga ko‘ra, shifoxonalarda 573 bemor davolanmoqda, 4 nafarining ahvoli og‘ir.
Bizga qo‘shni davlatlar, xususan Afg‘oniston, Qirg‘iziston, Tojikiston Respublikalarida koronavirus kasalligi bo‘yicha epidemik vaziyat o‘ta murakkabligicha saqlanib turibdi.
Karantin tadbirlari davom etayotganini bila turib guruh-guruh bo‘lib to‘planish, xonadonma xonadon yurish, ko‘chaga doka niqoblarsiz chiqish yoki uni taqish qoidalariga rioya etmaslik, uyga qaytganimizda qo‘llarimizni antiseptik vositalar bilan zararsizlantirmaslikning oqibatlari yaxshi bo‘lmaydi. Bir birimizni bayram bilan qutlagimiz, ko‘rishgimiz, bag‘rimizga bosgimiz keladi. Lekin hozir buning mavridi emas. Aynan mana shu harakatlarimiz epidemik vaziyatni murakkablashtirib yuborishi mumkinligini yoddan chiqarmang.