Roskomnadzor Google, Apple, Telegram, TikTok, Meta va boshqa IT-kompaniyalariga Rossiyada ofislarini ochishni buyurdi. Aks holda ular bloklab qo‘yilishi mumkin.
Ro‘yxatga jami 13 ta kompaniya kiritilgan: yuqoridagilardan tashqari, Twitter, Zoom, Discord, Twitch, Viber, Spotify, Likee va Pinterest ham bor.
2022-yil 1-yanvarga qadar ular Rossiyada o‘z vakolatxonasini ochishlari, RKN so‘rovlariga javob berishlari va o‘z saytida fikr-mulohaza shaklini joylashtirishlari kerak.
Rad qilganlar qidiruv natijalaridan chiqarib tashlanishi, reklama qilish hamda Rossiya jismoniy va yuridik shaxslaridan to‘lovlarni qabul qilish taqiqlanishi, shuningdek, qisman yoki to‘liq bloklab qo‘yilishi mumkin.