Britaniya qirolichasi Yelizaveta II uzoq hukmronlik qilish bo‘yicha tarixdagi ikkinchi monarxga aylandi. U 70 yil va 126 kun hukmronlik qilgan (1927–2016-yillar) Tailand qiroli Pumipon Adulyadet (Rama IX)ning ko‘rsatkichini yangilab, ro‘yxatda bir pog‘ona ko‘tarildi.
Mutlaq rekordni yangilab, birinchi bo‘lishdan esa 96 yoshli ingliz qirolichasini ikki yildan kamroq vaqt ajratib turibdi. Fransiya qiroli Lyudovik XIV (1638–1715-yillar) 72 yil va 110 kun hukmronlik qilgan.
2015-yil sentyabrida Yelizaveta II taxtda o‘tirish davomiyligi bo‘yicha britan qirolichasi Viktoriya (1819–1901-yillar)ning rekordini yangilagandi.
Yelizaveta shundoq ham ko‘plab rekordlarni o‘rnatib qo‘ydi: hozirgi davlat rahbarlari orasida eng yoshi ulug‘i, ayol monarxlar orasida eng uzoq vaqt tojni boshida ko‘tarib yurgani.