Asqar Akayevga nisbatan ochilgan jinoiy ish to‘xtatildi
Qirg‘iziston huquq-tartibot idoralari respublikaning birinchi prezidenti Asqar Akayevga nisbatan Qumtor konidagi korrupsiya bo‘yicha qo‘zg‘atilgan jinoyat ishini to‘xtatdi.
Bu haqda «24.kg» agentligi Qirg‘iziston Bosh prokuraturasining xalqaro-huquqiy hamkorlik bo‘limi boshlig‘i Asilbek Akmatovga  asoslanib xabar berdi.
«Asqar Akayevga nisbatan jinoiy ta’qib, shaxsni jinoiy javobgarlikka tortish bo‘yicha da’vo muddati o‘tgani munosabati bilan tugatildi», — deydi Akmatov.
Akayevga nisbatan mansab vakolatini yoki mansab vakolatini suiiste’mol qilganlik, 1992-yilda «Cameco» kompaniyasi bilan shartnoma tuzish va 2003-yilda «Qumtor» loyihasidagi korrupsion holatlar bo‘yicha jinoiy ochilgandi.
Eslatib o‘tamiz, 2021-yil avgustda Akayev uzoq yillik qochqinlikdan so‘ng, vatanga kelgan va korrutsiyaviy holatlar bo‘yicha amaldagi hukumat bilan hamkorlik qilishinii ochiqlagandi.