Tarixiy ob’yektlar bor ko‘chalarga 5 tonnadan ortiq bo‘lgan yuk mashinalari kiritilmaydi
Vazirlar Mahkamasining tegishli qarori bilan tarixiy madaniy meros ob’yektlari joylashgan ko‘chalarga og‘irligi 5 tonnadan ortiq bo‘lgan yuk mashinalari harakatlanishi taqiqlanadi.
Hujjatga asosan, chiqindi to‘plash hamda ikkilamchi xomashyoni qabul qilish shoxobchalari moddiy-madaniy meros ko‘chmas mulk ob’yektlarining qo‘riqlanadigan chegaralaridan tashqarida joylashtiriladi.
Shuningdek, moddiy-madaniy meros ko‘chmas mulk ob’yektlari hududida qattiq maishiy chiqindilarni vaqtinchalik to‘plash va saqlash joylari binolar fasadining transport hamda piyoda tranzit kommunikatsiyasi ko‘rinmaydigan zonasida tashkil etiladi.