ЖССТ коронавирусга қарши ишлаб чиқарилаётган вакциналар сонини маълум қилди
Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти (ЖССТ) бош директор ўринбосари Сумия Сваминатан дунё бўйича коронавирус инфекциясига қарши ишлаб чиқарилаётган вакциналар сонини маълум қилди.
«Ихтиёримизда турли синов босқичларида бўлган 200 га яқин вакцина борлиги яхши янгилик. Улардан 15 таси одамларда синаб кўрилмоқда», — дея унинг сўзларини келтирган «The Indian Express».
Таъкидланишича, ташкилот коронавирусга қарши вакцина ишлаб чиқариш учун 12 ойдан 18 ойгача вақт сарфлайди. Сваминатаннинг сўзларига кўра, бу ақлга сиғмайди, негаки, одатда инъекция ишлаб чиқариш учун тахминан 10 йил вақт керак бўлади.