ЖССТ коронавирусни даволашда қайси дорини тавсия этади?
Жаҳон Соғлиқни Сақлаш Ташкилоти (ЖССТ) янги коронавирусни мустақил даволашда ибупрофен эмас, парацетамол ичишни тавсия этади, деб хабар берди «РИА Новости».
«Ибупрофен (COVID19 да — таҳр) ўлим даражасини ошириши ҳақида янги далиллар чоп этилмади. Тадқиқотлар етарли эмас, экспертлар ҳалиям маълумотларни ўрганмоқда. Ҳозирча биз парацетамолни маъқул кўришни ва мустақил даволанишда ибупрофендан фойдаланмасликни тавсия этамиз», — дейди брифингда ЖССТ матбуот котиби Кристиан Линдмайер.
Унинг сўзларига кўра, агар ибупрофен шифокор томонидан ёзиб берилса ва тиббий кўрсатмалар бўйича зарур бўлса, уни қабул қилиш мумкин.