Portugaliyaning 71 yoshli prezidenti cho‘kayotgan qizlarni qutqardi (foto)
Davlat rahbari ikki kunlik ta’tilni Aglarve sohillarida o‘tkazdi. 15-avgust kuni u kanoedan yiqilib muammoga duch kelgan ikki nafar qizni ko‘rib qoldi. 71 yoshli de Souza shu zahoti suvga sho‘ng‘idi va gidrotsiklda boshqa odam voqea joyiga yetib kelgunga qadar ularga yordamlashib turdi.
«Qizlar boshqa plyajdan suzib kelishgan: kuchli oqim ularni bu tomonlarga oqizib kelgan. Ular ag‘darilib tushgach, ko‘p suv yutib qo‘yishdi. Na kanoeni joyiga ag‘dara olishdi, na ustiga chiqa olishdi, na suza olishdi — oqim shu darajada kuchli edi», — dedi prezident. U yordamga yetib kelgan yagona odam emasligidan xursandligini yashirmadi.
Portalning ta’kidlashicha, de Souza ta’tilining ko‘p qismini mamlakatning turli joylariga tashrif qilish bilan o‘tkazdi. Koronavirus tufayli zarar ko‘rgan turizmni rivojlantirish uchun shunday qilgan.