Pochta aloqasi xizmatlarini ko‘rsatish tizimi takomillashtiriladi
«Pochta aloqasi xizmatlarini ko‘rsatish tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi Prezident qarori (PQ–4921-son, 14.12.2020 y.) qabul qilindi.
Qaror bilan pochta aloqasi xizmatlarini ko‘rsatish tizimini takomillashtirishning asosiy yo‘nalishlari belgilandi.
Unga ko‘ra, jumladan:
- pochta va kurerlik xizmatlarini taqdim etish faoliyati bilan shug‘ullanib kelayotgan mahalliy va xorijiy kompaniyalar bilan hamkorlikda «yakuniy manzil» xizmati joriy etiladi;
- «Gibrid pochta» jo‘natmalarini qabul qilish va yetkazib berish xizmatlari soni 2 barobarga oshiriladi;
- mahalliy ishlab chiqaruvchilarning mahsulotlarini onlayn sotish va mijozlarga yetkazib berish imkoniyatini beruvchi elektron savdo maydonchasi axborot tizimi yaratiladi;
- respublikaning kamida 1 000 ta pochta bo‘limida, ayniqsa, olis va chekka hududlarda moliyaviy xizmatlar turlarini, xususan, aholidan to‘lovlar qabul qilish ikki barobarga kengaytiriladi hamda autsorsing asosida bank xizmatlari ko‘rsatilishi yo‘lga qo‘yiladi;
- olis va chekka hududlardagi pochta bo‘limida davlat xizmatlari ko‘rsatilishi yo‘lga qo‘yiladi.
2021 yilda 42 ta namunaviy tumanlarda (shaharlarda) pochta aloqasi korxonalarini transformatsiya qilish loyihalarini ko‘zda tutuvchi “Yo‘l xarita”lari amalga oshiriladi.
● 267 ta pochta aloqasi bo‘limi binosi ta’mirlanadi;
● 110 ta bino davlat-xususiy sheriklik asosida zamonaviy ko‘rinishda qayta quriladi;
● 326 ta pochta aloqasi bo‘limigacha 754 km optik tolali aloqa liniyalari tortiladi;
● 250 ta pochta aloqasi bo‘limi zamonaviy kompyuter texnikasi va mobil qurilmalar bilan ta’minlanadi;
● 42 ta tuman pochta aloqasi bog‘lamasida “Gibrid pochta” jo‘natmalarini chop etish va unga ishlov bergan holda oluvchilarga yetkazib berish yo‘lga qo‘yiladi;