Prezident yangi korxona va bunyodkorlik loyihalari bilan tanishdi (foto)
Prezident Shavkat Mirziyoyev Nukus shahrida ish boshlagan plastik eshik va romlar korxonasini borib ko‘rdi.
Bu loyiha uchun «Jana bazar» mahallasi hududidan 4 gektar yer ajratilib, 2 million dollarlik qurilish ishlari amalga oshirilgan. Zamonaviy asbob-uskunalar o‘rnatilib, muhandislik-kommunikatsiya tarmoqlari tortilgan. Korxona jami 270 ming kvadrat metr eshik va deraza romlari tayyorlash quvvatiga ega. Bu yerda 230 kishi ish bilan ta’minlandi. Ularning ko‘pchiligi yoshlar.
Davlatimiz rahbari korxonaning ish jarayoni, mahsulotlarini ko‘zdan kechirdi.
Nukus shahriga Toshkent shahar hokimligi biriktirilgan. Hududning drayveri — oziq-ovqat va qurilish materiallari sanoati, turizm. Shu asosda Nukus shahrini 2022 yilda kompleks ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish dasturi ishlab chiqilgan. Unga ko‘ra, umumiy qiymati 1 milliard 361 million so‘mlik 10 loyiha amalga oshirilishi rejalashtirilgan. Buning natijasida qo‘shimcha 3 mingta ish o‘rni yaratiladi.
Prezident «Jeke terek» mahallasidagi yangi turar-joy majmuasi qurilishi maydonida ham bo‘ldi. Bu yerda 5 ta 16 qavatli uy barpo etish mo‘ljallangan. Ularning bittasi hozir qurilmoqda.