Ushbu tanlov doirasida barcha ishtirok etuvchi viloyatlarda onlayn xakatonlar ikkinchi bosqichda o‘tkazilmoqda.
Ishtirokchilar IT va data-mutaxassislar, turli OTMlarning ixtisoslik talabalari, turli mamlakatlar IT-kompaniyalarining mutaxassislari bo‘lishlari mumkin.
27-28-iyun kunlari IT-Park, Jahon banki, YeXHTning O‘zbekiston loyihalari koordinatori, Iqtisodiy rivojlanish va qashshoqlikni kamaytirish vazirligi hamda O‘zbekiston Respublikasi Davlat qo‘mitalari ko‘magida bu yil O‘zbekiston ushbu tanlovga qo‘shildi va bundan tashqari va onlayn data-hakatonni o‘tkazadi.
Tanlovning birinchi bosqichida Cingapur, Qozog‘iston, O‘zbekiston, Mo‘g‘uliston va Rossiyaning 43 viloyatidan 147 ta topshiriqlar topshirildi. Tanlovning ekspert hay’at tomonidan tanlangan eng yaxshi masalalar data-hackaton doirasida ham, tadbirdan keyin mustaqil rivojlanish uchun ham taqdim etiladi. Tadbir tashkilotchilari va mutaxassislari ularni tushunishga yordam beradi.
AI & Data sohasidagi mutaxassislar ikki kunga ishlab chiquvchilarning mentorlariga aylanishadi va sun’iy intellekt (SI) va ma’lumotlarni tahlil qilish sohasidagi loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha o‘z tajribalari bilan o‘rtoqlashadi, shuningdek ishtirokchilarga muammolarni hal qilish gipotezalarini yarashtirishda yordam berishadi va kerak bo‘lsa, eng yaxshi qatnashuvchilarni MVP-yechimlarini oxiriga yetkazish uchun hamrohlik qiladi.
Hakaton 48 soat davomida onlayn bo‘lib o‘tadi. Ishtirokchilarga rivojlanish uchun xalqaro va mintaqaviy darajadagi 40 ga yaqin masalalar taklif etiladi.
O‘zbekiston tanlovga «Qashshoqlikka qarshi kurash va hayot sifatini yaxshilash» masalasini topshirdi.
Siz xoh, jamoa bilan, xoh o‘zingiz ishtirok etishingiz mumkin. Ikkinchi bosqichdan so‘ng eng yaxshi ishtirokchilar o‘z yechimlarini xalqaro miqyosda amalga oshirish, o‘qish va pul mukofotlarini olish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.