May oyida yuk va yo‘lovchi tashish xizmatlari narxi oshdi
Unga ko‘ra, nooziq-ovqat mahsulotlari narxlari, xususan, maishiy texnika va shaxsiy gigiyena tovarlari narxlari respublikada, ayniqsa, chegara hududlarida tashqi savdo hajmlarining oshishi, iste’mol bozorining ushbu segmentida raqobat muhitining yaxshilanishi hamda milliy valyuta qadrining oshishi kabi omillar ta’sirida shakllandi.
Mavzuga doir:
Ushbu tovarlar guruhlari tarkibida televizorlar 8,0 foizga, changyutgichlar 4,4 foizga, sovutgich va elektr choynaklar 1,8 foizga, atir sovun 3,5 foizga va shampun 1,9 foizga arzonlashdi.
Aprel oyidagi tabiiy gaz tariflari oshishi avtotransportda yuk va yo‘lovchi tashish xizmatlari narxlariga o‘z ta’sirini ko‘rsatdi. Shahar ichidagi avtobusda yo‘l kira haqi, ayrim hududlarda to‘lovlarning sezilarli oshishi hisobiga 13,7 foizga, avtomobilda yuk tashish xizmati esa 1,6 foizga oshdi. Shuningdek, tibbiy xizmatlar narxlari 2,4 foizga oshishi kuzatildi.