Ucell Ўзбекистонда 5Gни синамоқда (видео)
5G технологиясини татбиқ этишни тезлаштириш муҳим ва кераклилиги ҳақида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев жорий йилнинг апрел ойида Пекинда Huawei компаниясининг Тадқиқотлар ва инновациялар марказига ташрифи давомида айтиб ўтганди.
Ўзбекистонда 5Gни татбиқ этиш бўйича Президент топшириғини бажариш учун «COSCOM» МЧЖ (Ucell савдо белгиси) мобиль алоқанинг бешинчи авлоди – 5Gни синаш жараёнини бошлади, бу технология ўзининг юқори тезликда маълумот узатиш имкониятлари билан чиндан ҳам инновацион ҳисобланади.
Замон технологик талабларига мос тарзда, Ўзбекистон Республикаси ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги операторлар, провайдерлар ҳамда Ўзбекистонга телекоммуникацион қурилмаларни олиб келувчи мутахассисларни таклиф қилиб, мамлакатда 5G тармоғини татбиқ этиш бўйича таклифларни тақдим этишларини сўради.
Анъанавий тарзда Ўзбекистонда сўнгги технологияларни биринчилардан бўлиб татбиқ этувчи Ucell компанияси таклифни қабул қилиб, сентябр ойида 5G тармоғини синаш учун рухсат олди.
Биринчи 5G тижорий тармоғини ривожлантириш учун Huawei компанияси томонидан тақдим этиладиган энг янги қурилмалар харид қилиниб, мамлакатга киритилди.
Шу кунларда компания мутахассислари компаниянинг Тошкентдаги бош офиси – Ucell Plazaда биринчи 5G синовини ўтказди.
Реал шартларда қайд этилган максимал тезлик 1 Гбит/с.га яқин бўлди. SpeedTest сервиси ёрдамида амалга оширилган ўлчовлар 1 376 Мбит/с.гача юклаш тезлигини кўрсатди.
25-27 сентябрь кунлари йиллик «ICT EXPO 2019» кўргазмаси доирасида Ucell иштирокчилар ҳамда меҳмонлар учун ёқимли сюрприз тайёрламоқда: синов режимида 5G қурилмасининг намойиши. Гап нафақат мумкин бўлган янги имкониятлар тақдимоти ҳақида, балки компания стендида 5G технологиясининг афзалликларини синаш имконияти ҳақида кетмоқда.
Биринчи 5G тармоғининг тижорий қамрови шу йили Tashkent City Халқаро бизнес марказида Ucell компаниясининг мутахассислари томонидан жорий этилади.
Шундан кейин мобиль тармоқнинг бешинчи авлоди кундан кунга янада кўпроқ ҳудудни қамраб боради ҳамда тез орада, HD-сифатида бир соатлик фильмни юклаб олиш учун сизга бир неча сония кифоя бўлади.