Qozog‘istonda Nazarboyev surati tushirilgan banknotalar chiqarildi (foto)
Qozog‘iston Milliy banki Respublika mustaqilligining 30 yilligiga bag‘ishlangan 20 000 tengelik yubiley banknotani muomalaga chiqarmoqda. Bu haqda Milliy bank matbuot xizmatiga asoslanib Kapital.kz ma’lum qilmoqda.
Nominal qiymati 20 000 tenge bo‘lgan yubiley banknotasi Qozog‘iston Respublikasi bo‘ylab barcha turdagi to‘lovlar uchun, shuningdek bank hisobvaraqlariga o‘tkazish, Qozog‘iston Respublikasining barcha banklarida o‘tkazish, almashtirish va almashtirish uchun nominal qiymati bo‘yicha qabul qilinadi. 2015yil namunasidagi nominal qiymati 20 000 tenge bo‘lgan banknotalar ham qonuniy to‘lov vositasi bo‘lib qolmoqda.
Eslatib o‘tamiz, 10 000 tenge nominalidagi Elboshi portreti tushirilgan ilk yubiley banknotasi 2016 yilda muomalaga chiqarilgan va Qozog‘iston Respublikasi mustaqilligining 25 yilligiga to‘g‘ri kelgan edi.
Hozirda Qozog‘istonda 200, 500, 1000, 2000, 5000, 10 000 va 20 000 tenge nominalidagi banknotalar muomalada.
Milliy bankning ta’kidlashicha, banknotalar muomalaga ikkinchi darajali banklar va «Kazpochta» AJ orqali kiradi. Banknotlarni hududiy filiallarga yetkazib berish, naqd pul olish uchun ikkinchi darajali banklardan arizalar va boshqalar bilan bog‘liq muayyan protsessual masalalar mavjud.
Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, banknotalar 2021 yil dekabr oyining birinchi o‘n kunligida muomalaga chiqariladi.