«USM Telecom» va MegaFon O‘zbekiston bozoriga kirib kelishmoqda
«USM Telecom» va MegaFon o‘zbekistonlik hamkorlar bilan birgalikda Markaziy Osiyodagi eng yirik telekommunikatsiya bozorining texnologik ilg‘ori bo‘lishi kutilgan yangi qo‘shma korxona – Digital Holding‘ni tashkil etishdi. Yangi QK tarkibidan mamlakatning telekommunikatsiya bozori ilg‘ori bo‘lgan Ucell kompaniyasi hamda USM’ning O‘zbekistondagi aktivlari – CRPT Turon va ICS Holding Uzbekistan o‘rin olishdi.
O‘zbekiston xukumati Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (DABA) orqali QKga Ucell telekom-operatorining 100% ulushini topshirmoqda. Rossiya tomoni Digital Holding rivojlanishi uchun 100 mln dollar miqdorida investitsiya, shu bilan birga USM’ning sho‘’ba korxonalari – CRPT Turon va ICS Holding Uzbekistan kiritmoqda.
QK tarkibiga kirish uchun «USM Telecom» va MegaFon «Didjital Invest» kompaniyasiga asos solishdi, unda ikki kompaniyaning ulushi 50%dan taqsimlandi. Yangi QKda «Didjital Invest» ulushi 51%, DABA ulushi 49%ga teng.
Bitim doirasidagi jarayonlar 2021−yil davomida yakuniga yetadi. Digital Holding e’tiborini O‘zbekiston Respublikasida aloqa xizmatlaridan foydalanishni yanada qulayroq qilish hamda sifatini oshirish uchun xalqaro standartlarga mos keluvchi telekommunikatsiya infrastrukturasini shakllantirishga, axborot xavfsizligi va ma’lumotlarni saqlash, ba’zi turdagi tovarlar harakatini markirovkalash va kuzatib borish sohalaridagi ilg‘or texnologiya va tizimlarni tatbiq etishga qaratadi.
«O‘zbekistonning raqamli xizmatlar bozorida yetakchi ishtirokchini yaratish ham MegaFon, ham MDH va Sharqiy Yevropa hududi texnologik liderni barpo etayotgan «USM Telecom» strategiyalariga mos keladi. Ishonchimiz komilki, MegaFon, Salohiyatli texnologiyalarni rivojlantirish markazi va «IKS Xolding»ning raqamli loyihalarni amalga oshirishdagi ko‘p yillik ekspertizasi O‘zbekistondagi sohaning eng yirik ishtirokchisini rivojlantirishga ko‘maklashadi», – deydi «USM Telecom» bosh direktori Ivan Streshinskiy.
«Raqamli xizmatlar iste’moli nuqtai nazaridan O‘zbekiston MDHning eng salohiyatli bozorlaridan, u so‘nggi 10 yil ichida mobil aloqa abonentlarining uch baravardan ko‘p o‘sishini namoyish etgan bo‘lsada, hali hanuz to‘yinishdan yiroq. Biz 2021−yil davomida Ucell ichida jiddiy tarkibiy o‘zgarishlar qilish rejasidan yiroqmiz, ko‘proq jipslashish va Ucell’da biznes o‘sishi uchun eng yaxshi amaliyotlarni tatbiq etishga e’tiborimizni qaratamiz», - deydi MegaFon bosh direktori Gevork Vermishyan.
«Ishonchim komil: yangi qo‘shma korxonaning ishga tushishi O‘zbekistonning so‘nggi yillarda shiddat bilan rivojlanayotgan raqamli xizmatlar bozoriga yangi turtki bo‘ladi va Ucell hamda uning abonentlari uchun yangi imkoniyatlarni yaratadi», - ta’kidladi O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining maslahatchisi Olimjon Umarov.
«USM Telecom» –USM xoldingining raqamli bo‘linmasi. MegaFon telekom operatori va «IKS Xolding» AT guruhining 100 foizini nazorat qiladi. «USM Telecom»ning asosiy mulkdorlari − USM (80% aksiyalar), Ivan Streshinskiy (10%) va Anton Cherepennikov (10%).
MegaFon – Rossiyaning telekommunikatsiya bozorida yetakchi o‘rinlarda turuvchi raqamli imkoniyatlar milliy operatori. MegaFon Rossiya telekom bozorining barcha segmentlarida, shu bilan birga Abxaziya, Janubiy Osetiya, va Tojikistonda faoliyat yuritadi, aloqa sifatiga azaldan alohida e’tibor qaratadi va abonentlariga yuqori tezlikdagi internet taqdim etadi.
«IKS Xolding» – Rossiyaning ko‘ptarmoqli AT-guruhi, u YADRO, Nexign, «Sitadel», «Kriptonit» hamda «Forpost» nomli 5ta subxoldingga birlashgan 30ta kompaniyani  o‘z ichiga oladi. "Iks Xolding" faoliyatining ustuvor yo‘nalishlari – yirik ishlab chiqarish korxonalarini raqamli transformatsiyalash, axborot xavfsizligi, ma’lumotlarni saqlash tizimlari, kriptografiya va kvant hisob-kitoblar, mashinalashtirilgan ta’lim va neyrotarmoqlar, blokcheyn texnologiyalari va sun’iy intellektdan iborat. Xolding aloqa operatorlari uchun eng yirik AT yetkazib beruvchi sanaladi hamda Rossiyaning yirik AT ishlab chiqaruvchilari Top-3taligiga kiradi.
Salohiyatli texnologiyalarni rivojlantirish markazi (Sentr razvitiya perspektivnix texnologiy, SRPT) raqamli iqtisodiyotdagi salmoqli loyihalarni amalga oshirish uchun tashkil qilingan. Markaz USM (50%), Rostex davlat korporatsiyasi (25%) va «Elvis-Plyus grupp» (25%)ning qo‘shma loyihasidir. Salohiyatli texnologiyalarni rivojlantirish markazi Rossiyada tovarlarni raqamli markirovkalash va kuzatib borish davlat axborot tizimini yaratmoqda. Davlat-xususiy sheriklik shaklida tashkil qilingan CRPT Turon eksperiment natijalariga ko‘ra O‘zbekiston Respublikasida tovarlarni raqamli markirovkalash va kuzatib borish tizimi operatori deb tanlangan.
Ucell — GSM, UMTS, LTE va 5G standartlaridagi o‘zbek uyali aloqa operatori. 2018 yilning 5 dekabridan OOO «COSCOM» («Ucell» savdo belgisi) – 100% davlat kompaniyasidir. O‘tgan ikki yil mobaynida 8 million abonentga ega Ucell O‘zbekiston uyali aloqa bozorida yetakchiga aylandi. 2020 yil fevral holatiga aholi punktlaridagi qamrovi  97,6% (GSM); 72,9% (UMTS); 60,8% (LTE)ni tashkil etmoqda. Ucell — O‘zbekistonda 5G standarti bo‘yicha ilk operator.