Huawei 2022 yil uchun yillik hisobotini taqdim etdi: Barqaror faoliyat, barqaror kurash va rivojlanish
2023 yil 31 mart kuni Huawei o‘zining 2022 yil uchun yillik hisobotini e’lon qildi, bu esa o‘tgan yil davomida kompaniya shiddatli ishlashda davom etganidan dalolat beradi. Kompaniya 2022 yil davomida barqaror ishlashni qayd etdi, 642,3 mlrd yuan (92,37 mlrd AQSh dollar) foyda va 35,6 mlrd yuan (5,12 mlrd AQSh dollar) sof daromadga ega bo‘ldi. Huawei 2022 yilda 161,5 milliard yuan (23,22 mlrd AQSh dollar) sarmoya kiritdi, u ilmiy-tadqiqot ishlariga sarmoya kiritishda davom etmoqda, bu kompaniyaning yillik daromadining 25,1% ni tashkil etadi va so‘nggi 10 yildagi umumiy ilmiy-tadqiqot xarajatlari 977,3 mlrd yuandan (140,55 mlrd AQSh dollari) oshdi.
Kompaniyaning yillik hisoboti matbuot anjumanida Huaweining navbatdagi raisi Erik Syuy: «2022-yilda qiyin tashqi muhit va bozorga taaluqli bo‘lmagan omillar Huawei faoliyatiga ta’sir qilishda davom etdi, – deb ta’kidladi. –Ushbu «bo‘ron» ichida biznes uzluksizligini ta’minlash va mijozlarimizga xizmat ko‘rsatish uchun qo‘limizdan kelganini qilishga harakat qildik. Shuningdek, biz «hosil»ni yetishtirish uchun ko‘p harakat qildik – barqaror daromad keltirdik, kurashdik va kelajakdagi rivojlanish uchun asoslar yaratdik».
Tadbirda Huawei kompaniyasi moliya direktori Sabrina Men ham ishtirok etdi. U: «2022 yilda sezilarli bosimga qaramay, bizning umumiy biznes natijalarimiz prognozlarga mos keladi. 2022 yil oxirida bizning javobgarlik koeffitsentimiz 58,9% ni tashkil etdi va sof pul qoldig‘i 176,3 mlrd yuanni (25,35 mlrd AQSh dollar) tashkil etdi. Bundan tashqari, jami aktivlar balansi 1 trln yuanga (0,15 trln AQSh dollari) yetdi, bu asosan pul mablag‘lari, qisqa muddatli investitsiyalar va operatsion aktivlar kabi aylanma mablag‘lardan iborat. Bizning moliyaviy ahvolimiz yuqori darajada mustahkamligi va moslashuvchanligi bilan mustahkam bo‘lib qolmoqda. 2022 yilda ilmiy-tadqiqot ishlariga sarflagan umumiy xarajatlarimiz 161,5 mlrd yuanni (23,22 mlrd AQSh dollar) tashkil etdi, bu kompaniya umumiy daromadining 25,1% ni tashkil etdi, bu Huawei tarixidagi eng yuqori ko‘rsatkichlardan biridir. Biz kelajakka nazar tashlar ekanmiz, ko‘proq bosim va katta ishonchni boshdan o‘tkazamiz», – deb ta’kidladi.
2022 yilda operatorlar, korporativ segment va iste’molchi biznes bo‘linmalari tomonidan Huawei biznes-tabriklaridan foyda mos ravishda 284 mlrd yuan (40,84 mlrd AQSh dollar), 133,2 mlrd yuan (19,15 mlrd AQSh dollar) va 214,5 mlrd yuan (30,84 mlrd AQSh dollari)ni tashkil etdi.
Huawei o‘zining ekotizim hamkorlari bilan birgalikda rivojlanish tarafdori va ochiqlik va hamkorlik umumiy muvaffaqiyatga olib keladi, deb hisoblaydi. Kompaniya HarmonyOS, Kunpeng, Ascend va bulutli mahsulotlar liniyalari bo‘ylab o‘z platformalarining imkoniyatlarini ochishda davom etmoqda, asosiy e’tiborni ishlab chiqaruvchilar tajribasini yaxshilashga, shuningdek, ekotizim hamkorlarini barcha jabhalarda qo‘llab-quvvatlashga qaratadi.
Hozirda Huawei ekotizim innovatsiyalarini rivojlantirish va mijozlari uchun ko‘proq qiymat yaratish maqsadida to‘qqiz milliondan ortiq dasturchilar va 40 000 ta ekotizim hamkorlari bilan hamkorlik olib bormoqda.
«2023 yil Huaweining barqaror kurashuvi va rivojlanishi uchun juda muhim bosqich bo‘ladi. Olxo‘ri gullarining hidi qattiq qish ayozlaridan so‘ng kuchliroq bo‘ladi. Bugungi kunda Huawei olxo‘ri gullariga o‘xshaydi. Oldinda jiddiy muammolar borligini bilsakda, boshqa tarafdan, bizda rivojlanish imkoniyatlari, kuchli biznes portfeli, noyob raqobatbardoshlik, ustunlik, mijozlarimiz va hamkorlarimizning ishonchi hamda ilmiy-tadqiqot ishlariga sarmoyalarni ko‘paytirish jasorati mavjud. Biz barqaror kurashish va rivojlanish uchun mustahkam poydevor qo‘yib, yo‘limizdagi har qanday qiyinchiliklarni yengib o‘tishimizga ishonamiz», – deydi Erik Syuy.
2022-yilgi yillik hisobotdagi barcha moliyaviy ko‘rsatkichlar Katta to‘rtlik xalqaro buxgalterlik firmasi KPMG tomonidan tekshirilgan bo‘lib, 2022 yilgi yillik hisobotni ushbu havola orqali yuklab olish mumkin.