Ronaldu futbol tarixidagi eng yaxshi to‘purаrga aylandi
«Yuventus» klubi va Portugaliya milliy jamoasi forvardi Krishtianu Ronaldu futbol tarixidagi eng yaxshi to‘purarga aylandi, deya xabar berdi Xalqaro futbol tarixi va statistikasi federatsiyasi (IFFHS).
Tashkilot yuqori darajali rasmiy o‘yinlarda urilgan gollarni hisobga olgan.
Italiya chempionatining 24-turida «Yuventus» va «Verona» o‘rtasidagi o‘yin 1:1 hisobida tugadi, turinliklarning yagona golini Ronaldu kiritdi. Bu 36 yoshli futbolchining faoliyatidagi 766-goli bo‘ldi va u «futbol qiroli» braziliyalik Peleni ortda qoldirdi.
Pele 1975-yilning 29-iyunida vengriyalik Ferens Pushkashning 729 gollik rekordini yangilab, oradan ikki yil o‘tib, faoliyatini 765 ta gol urib yakunlagan edi.