JSST koronavirusning to‘rtta xavfli shtammidan ogohlantirdi
Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti COVID-19 ning eng xavotirli to‘rtta shtammidan ogohlantirdi. Bu haqda Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti yangi paydo bo‘lgan kasalliklar va zoonozlar bo‘limi rahbari Mariya Van Kerkxov ma’lum qildi.
«Jami to‘rtta tur tashvishlanarli», — deydi u. Shu bilan birga, Mariya Van Kerkxov ijtimoiy masofani saqlash, o‘z vaqtida tashxis qo‘yish, terapiya va vaksinalar infeksiyalar tarqalishining oldini olishga yordam berishini ta’kidlagan.
Van Kerkxov o‘z ma’ruzasida COVID-19ning Vetnamda topilgan V-1617.2 shtammiga alohida e’tibor qaratgan. Uning so‘zlariga ko‘ra, koronavirusning ushbu mutatsiyasi odamlar orasida oson tarqaladi.