Toshkentdagi yuzdan ortiq ko‘p qavatli bino noqonuniy qurilgan — bosh arxitektor
Bu haqda Toshkent shahri bosh arxitektori Nuriddin Sagatov AOKAda o‘tkazilgan brifingda ma’lum qildi.
«Toshkent shahrida yakka tartibdagi uy-joy qurish uchun ajratilgan yer uchastkalarida ko‘p kvartirali uy-joylar qurish holatlari ortib bormoqda. Oqibatda qurilgan ko‘p kvartirali uylardagi muhandislik kommunikatsiyalari tizimiga salbiy ta’sir o‘tkazib, ayrimlarini quvvati yetmay, ayrimlari esa turli xil avariya holatlari kelib chiqmoqda.
2020-yilda xatlov o‘tkazilganda 100 dan ortiq yakka tartibdagi uy-joy qurish uchun ajratilgan yer uchastkalarida yakka tartibda uy-joy qurmasdan uch va undan ortiq qavatli (ko‘p kvartirali) uy-joylar qurilgani aniqlangan. Buning oqibatida, shu uylar atrofidagi aholining noroziligi, kommunal sohadagi muammolar ortib bormoqda.
Yangi tahrirdagi Shaharsozlik kodeksida yakka tartibdagi uy-joy qurish uchun ajratilgan yer uchastkalarda ikki va undan ortiq bo‘lgan ko‘p kvartirali uylarni qurish taqiqlandi», deydi Nuriddin Sagatov.