Retseptsiz beriladigan dori vositalari ro‘yxati tasdiqlandi
«Dori vositalari va farmatsevtika faoliyati to‘g‘risida»gi Qonunga muvofiq, Sog‘liqni saqlash vazirligi har yili bir marotaba Retseptsiz beriladigan dori vositalari ro‘yxatini tasdiqlaydi.
Shunga ko‘ra, Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan tasdiqlangan Retseptsiz beriladigan dori vositalari ro‘yxati Adliya vazirligida davlat ro‘yxatidan o‘tkazildi, deb xabar bermoqda «Huquqiy axborot» kanali.
Yangi tahrirda monopreparatlar ro‘yxatidan (ya’ni tarkibida bir dona ta’sir etuvchi moddasi mavjud bo‘lgan dori vositalari), 6 ta nomdagi dori vositalari chiqarib tashlanib, 4 ta yangi dori vositalari nomlari qo‘shilgan.
Majmuaviy preparatlar ro‘yxatidan (tarkibida ikki va undan ortiq ta’sir etuvchi moddasi bo‘lgan dori vositalari) esa 67 ta nomdagi dori vositalari chiqarib tashlangan va 91 ta yangi dori vositalari nomlari qo‘shilgan.