4 mlrd so‘m ish haqi va ustama olgan bosh hisobchi qamoqqa olindi
U egallab turgan lavozimdan g‘araz maqsadlarda foydalanib, 2019-2021-yillar davomida o‘ziga asossiz ravishda jami 4 mlrd so‘m ish haqi va ustama yozib olgan.
Shuningdek, kollej o‘qituvilari nomiga bank plastik kartalari ochib, ularga 310 mln. so‘m budjet mablag‘larini o‘qituvchilarga bildirmasdan o‘tkazib olgan.
Bosh hisobchi talon-toroj qilgan jami 4,3 mlrd so‘m mablag‘larni internet tarmog‘i orqali qimor o‘yinlariga tikib, sarf qilganligi aniqlangan.
Holat yuzasidan bosh hisobchi va boshqalarga nisbatan Jinoyat kodeksining 167 (O‘zlashtirish yoki rastrata yo‘li bilan talon-toroj qilish) va 209 (Mansab soxtakorligi) moddalari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.