Designboom nashrining xabar berishicha, Saudiya Arabistoni 170 kilometrlik, magistral yo‘llarsiz, ko‘chalarsiz va avtoulovsiz kelajak shahri (The Line) qurilishi haqida e’lon qilgan. Qurilish ishlari 2021 yilning birinchi yarmida boshlanishi rejalashtirilgan.
Aqlli shahar 380 ming ish o‘rni yaratishi va 2030 yilga kelib mamlakat yalpi ichki mahsulotini 48 milliard dollarga ko‘paytirishi kutilmoqda.
Loyiha tashabbuskori Saudiya Arabistoni valiahd shahzodasi Muhammad bin Salmon  «Nega atrof-muhit ifloslanishi tufayli har yili yetti million kishi o‘lishi kerak? Nega har yili yo‘l-transport hodisalari tufayli million odamni yo‘qotishimiz kerak? Va nima uchun biz ishlashga sayohat qilish bilan o‘tgan umrimizga toqat qilishimiz kerak? Shuning uchun biz oddiy shahar tushunchasini futuristikka aylantirishimiz kerak», - deya loyihani yaratish sababini izohlagan.
The Line qurilishining maqsadi sayyora bilan uyg‘un bo‘lgani holda, tabiatni saqlab qolish uchun ilg‘or texnologiyalardan foydalanadi. Jamiyat yashil energiya bilan ishlaydi, barcha binolar uglerod-musbat (Carbon Positive)ga aylanadi. Bu shuni anglatadiki, infratuzilma uni ta’minlash uchun sarflanganidan ko‘proq karbonat angidridni iste’mol qiladi va shu yo‘l bilan uglerod izini kamaytiradi.
Fuqaro hayoti uchun zarur bo‘lgan barcha xizmatlar va xizmatlar yurish masofasidan (besh daqiqa) iborat bo‘ladi. Hududlar iloji boricha ko‘kalamzorlashtiriladi, shuning uchun aholida metropol hissi bo‘lmaydi, lekin ayni paytda qulaylik hissi saqlanib qoladi. Infratuzilma inshootlari qisman yer ostiga joylashtiriladi, shunda ular odamlarning erkin yurishlariga xalaqit bermaydi, hattoki ekologik toza jamoat transporti chizig‘ini ham qo‘yadi. Uning yordami bilan «The Line»ning bir chetidan ikkinchi uchigacha bo‘lgan yo‘l maksimal 20 daqiqani tashkil etadi.