O‘zbekistonliklar uchun Germaniyada 50 mingta bo‘sh ish o‘rni e’lon qilindi
Tashqi mehnat migratsiyasi agentligi xorijiy ish beruvchilar bilan hamkorlikda Germaniyada yoshi 18-35 orasida bo‘lgan o‘zbekistonliklar uchun 50 mingta bo‘sh ish o‘rni haqida e’lon berdi.
Unda quyidagi soha va kasblarda bo‘sh o‘rinlari taklif etilmoqda:
- hamshira;
- yuk avtomobili haydovchisi;
- yuk va qishloq xo‘jaligi avtomobillariga texnik xizmat ko‘rsatish;
- mehmonxona;
- restoran;
- turizm;
- hunarmandchilik;
- mexatronika;
- qurilish va boshqa sohalar.
Migratsiya agentligi ma’lumotiga ko‘ra, yuqoridagi soha va kasblarda oylik maosh fuqarolar – Ausbildung asosida ishga jalb qilinganida 1000 yevrodan, to‘g‘ridan-to‘g‘ri ishga jalb qilinganida esa 2000 yevrodan boshlanadi.
Agentlikka ko‘ra, ro‘yxatdan o‘tgan nomzodlar nemis tili kurslarida o‘qitiladi (yoki nemis tilini B1 darajada bilishi talab etiladi).