Mutaxassis nega yangi siqilgan sharbat sog‘liq uchun xavfli ekanligini tushuntirdi
Yangi siqilgan sharbat tarkibida foydali mineral va vitaminlar bor, biroq ularni muntazam iste’mol qilganda salomatlik bilan bog‘liq muammolar klib chiqishi mumkin. Bu haqda rossiyalik shifokor-endokrinolog, tibbiyot fanlari nomzodi Zuhra Pavlova ma’lum qildi.
Uning ta’kidlashicha, bir stakan konsentratsiyalangan sharbat — o‘rtacha ikkita katta apelsin degani.
«Odatda odam bir o‘tirishda buncha apelsin yemaydi», — deya mutaxassisning birinchi dalili keltirilgan.
«Agar 100 millilitr kola bilan 100 millilitr apelsin sharbatini solishtiradigan bo‘lsak, ikkalasida ham qand miqdori bir xil», — deya davom ettiradi shifokor.
Shuningdek, uning ta’kidlashicha, yangi siqilgan sharbatda kletchatka deyarli bo‘lmaydi. U qonga glyukoza va fruktoza tushish tezligini pasaytiradi va ichak mikroflorasiga ijobiy ta’sir ko‘rsatadi.
«Bir stakan sharbat ichish natijasida tez so‘riladigan oddiy uglevodlar — glyukoza va fruktozani birato‘la ko‘p miqdorda qabul qilamiz. Bu esa uglevod almashinuvi va jigar metabolizmiga salbiy ta’sir ko‘rsatadi», — deb yozadi Zuhra Pavlova o‘zining telegram-kanalida.
U yangi siqilgan sharbatlarni muntazam va ko‘p miqdorda iste’mol qilish ertami-kech qandli diabet, podagra, yurak-qon tomir yoki jigar kasalliklariga olib kelishidan ogohlantirdi.