Ertadan sovuq yana kuchayishi aytilmoqda
O‘zbekistonning qolgan hududlarida bahoriy iliq ob-havo saqlanib turadi, kunning o‘rtasiga kelib, havo harorati 17-22° iliqgacha ko‘tariladi, bu me’yordan 3-5° ga yuqoridir. Faqat janubi-g‘arbiy hududlarga Eron hududlaridan nam havo massalari kirib kelishi boshlanadi, Buxoro, Navoiy, Samarqand, Qashqadaryo viloyatlarida kechga tomon ba’zi joylarda yomg‘ir yog‘ishi, momaqaldiroq bo‘lishi mumkin.
Ertaga nam havo massalari O‘zbekistonning barcha hududlariga tarqaladi, Respublika hududlarining ko‘p qismida yomg‘ir yog‘adi, ba’zi joylarda kuchli bo‘ladi. Farg‘ona vodiysi viloyatlarida faqat kechki soatlarda yomg‘ir yog‘ishi mumkin. Havo harorati kechasi va kunduz kuni 10-15° iliq atrofida bo‘ladi. Shimoliy hududlar sovuq ta’siri ostida bo‘ladi. Qoraqalpog‘istonda ba’zi joylarda biroz qor yog‘ishi mumkin, Xorazm viloyatida qor yog‘adi, ba’zi joylarda kuchli bo‘lishi mumkin. Harorat shimoliy hududlarda 3-8° sovuqgacha pasayadi.
14-martda respublikaning barcha hududlari sovuq antitsiklon ta’siri ostida bo‘ladi. Markaziy va sharqiy tumanlarda asosan qor ko‘rinishidagi yog‘ingarchilik, ba’zi joylarda kuchli bo‘ladi. Buxoro, Navoiy, Qashqadaryo, Surxondaryo viloyatlarida faqat kechasi va ertalabki soatlarda yog‘ingarchilik bo‘ladi. Shimoliy hududlarda yog‘ingarchilik bo‘lishi ehtimoli kam. Havo harorati kechasi va kunduz kuni 2° sovuq-3° iliq, shimolda kechasi 10-15° sovuq, kunduz kuni 2-7° sovuq atrofida bo‘ladi.
Respublika hududining ko‘p qismida 12-14 martda shamolning 17-22 m/s gacha kuchayishi kutilmoqda, ba’zida esa 23-28 m/s gacha kuchayishi mumkin.
15 martda kechasi sovuq antitsiklon ta’siri kuchayadi, havo harorati 2-7° sovuqgacha pasayadi. Kunduz kuni esa harorat ko‘tarila boshlaydi va 3-8° iliqni tashkil etadi, bu mart oyi o‘rtasi uchun me’yoriy qiymatlardan 8-10° ga past bo‘ladi.
Qor yog‘ishi va past harorat Respublikamizning yo‘llarida yahmalak hosil bo‘lishiga olib kelishi mumkin.