Tutunga aylangan 424 milliard so‘m: noqonuniy tamaki savdosi O‘zbekiston iqtisodiyotiga ulkan zarar yetkazmoqda
O‘zbekistonda noqonuniy tamaki mahsuloti aylanmasi – bu jinoyatgina emas, balki budjetdagi ulkan bo‘shliq hamdir.
2024 yilning 10 oyi davomida mamlakat to‘lanmagan soliqlar tufayli 424,1 mlrd so‘m yo‘qotdi (bozorning 9,8 foizi). Bu sog‘liqni saqlash, ta’lim, infratuzilmaga yo‘naltirilishi mumkin bo‘lgan mablag‘dir.
Eng murakkab vaziyat Farg‘ona vodiysida yuzaga kelgan (18,1% noqonuniy mahsulot), bu hududda Qo‘qon (29,9%) va Marg‘ilon (25,2%) noqonuniy bozor hajmi bo‘yicha yetakchilik qilmoqda.
Noqonuniy aylanmaning bunday yuqori darajada bo‘lishi adolatsiz raqobatni yuzaga keltiradi va davlatni salmoqli daromaddan mahrum etadi.
Kontrabandaga qarshi kurashishni kuchaytirish, soliq qonunchiligini takomillashtirish va chekishning zarari hamda noqonuniy mahsulot sotib olishning oqibatlari haqida faol axborot kampaniyasini o‘tkazish zarur.